Technika PDR czyli Paintlesss Dent Repair  to nowatorska metoda naprawy wgnieceń karoserii samochodowej bez konieczności późniejszego jej malowania. Technika ta narodziła się  około roku 1940 w fabrykach Mercedesa,  gdzie jako pierwsi używali jej pracownicy, którzy zauważyli  wgniecenia bądź też inne niedoskonałości karoserii samochodów zjeżdżających z taśmy produkcyjnej. Metoda ta bardzo długo była niedostępna dla ogółu, nie wychodząc poza mury  fabryk wielkich koncernów motoryzacyjnych. Do dnia dzisiejszego w wielu fabrykach stosuje się ją do usuwania skutków nieudolnego montażu elementów karoserii.

Metody Naprawy

Rozróżniane są dwa podstawowe sposoby  przy naprawie PDR. Pierwszy z nich to tzw. masowanie blachy, wykonuj się to przy użyciu narzędzi wykonanych ze specjalnych gatunków stali, nazywa się je „heblami”,  nazwa ta pochodzi z języka niemieckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza dźwignię. Jest to naprawa inwazyjna polegająca na masowaniu blachy  wewnątrz w celu  doprowadzenia jej do pierwotnego kształtu. Nierzadko aby dostać się do uszkodzonego elementu od wewnętrznej strony trzeba demontować pewne elementy samochodu np. tapicerkę drzwi gdy uszkodzone są drzwi boczne.

Drugą metoda naprawy PDR to tzw. metoda „na klej„, jest ona bezinwazyjna i polega na wyciąganiu wgnieceń od zewnątrz przy użyciu specjalnie zaprojektowanych narzędzi oraz unikalnego kleju , posiadającego odpowiednie właściwości. Sposób ten wykorzystywany jest głównie przy naprawie miejsc o utrudnionym dostępie dla hebli lub gdy ilość wgnieceń sprawia że pierwsza metoda jest nieopłacalna.

Najważniejsze elementy

Jednym z najważniejszych elementów przy naprawie PDR jest światło. Używa się specjalistycznych lamp o specyficznych właściwościach świetlnych, tak aby jak najbardziej uwidaczniały załamania światła we wgnieceniach. Jednak najważniejszym elementem tej techniki jest człowiek i jego pewna ręka. Naprawa przy użycia PDR wymaga doświadczenia i precyzji, dlatego tylko wykwalifikowany technik jest w stanie wykonać ją dobrze.

549_Dent_Removal